Keithley 2280S-32-6 DC Power Supply, Precision Single Output, 32V, 6A, 192W, 2280S Series
Our Part #22719.1
Mfr Part #2280S-32-6
Keithley 2280S-32-6
Keithley
Our Part #22719.1
Condition:New
Mfr Part #2280S-32-6
Quantity on Order:2
Manufacturer Lead Time :28 Days
Condition:New
  • 0-32V, 0-6A, 192W
  • Measure voltage and current with 6-1/2 digit resolution
  • Capture dynamic load currents as short as 140 μs
  • Output up to 192 W of low noise, linear regulated power
  • Programmable rise and fall times eliminate voltage transients
  • Built-in graphing simplifies trend, voltage and waveform analysis
  • High resolution TFT display and soft-key/icon-based user interface
  • Programmable output sequences reduce test times
  • Sink up to 0.45 A to discharge voltage quickly
  • Digital I/O for direct communication with other devices and instruments
  • GPIB, USB, and LAN interfaces
  • Built-in web page simplifies automated control/monitoring
  • Automate tests easily with KickStart start-up software
Precision Measurement, Low Noise, Programmable.
The 2280S-32-6 and 2280S-60-3 Precision Measurement, Low Noise, Programmable DC Power Supplies are much more than just sources of clean power; they are also precision measurement instruments. They can source stable, low noise voltages as well as monitor load currents over a wide dynamic range from amps to nanoamps. The Model 2280S-32-6 can output up to 32 V at up to 6 A; the Model 2280S-60-3 can output up to 60 V at up to 3.2 A.
DMM-Quality Low Current Measurements with High Resolution
Unlike conventional power supplies, these Series 2280S supplies can also make measurements with up to 6-1/2 digits of resolution. Voltage output measurements can be resolved down to 100 μV. These supplies measure load currents from 100 nA to amps and can resolve down to 10 nA. Four load current measurement ranges (10 A, 1 A, 100 mA, and 10 mA) support measuring a device's full load current, standby mode current, and small sleep mode currents with DMM-quality accuracy. The high resolution allows characterizing small changes in load currents with confidence. It also makes it possible to make a broad range of measurements on a single range with excellent accuracy across both low and high current values.
Measure Rapidly Changing Loads
Perform Semi-Automated Testing Right on Your Bench
Automate a test quickly and easily with optional KickStart software
BrandKeithley
RentalYes
Voltage Range Selector30-49.9
Output Voltage32 V
Current Range Selector5-9.9
Output Current6 A
Power Range Selector1-199
Power Rating192 W
Mounting TypeBench Top
Series2280S Series
Dimensions10.1 x 4.22 x 16.34"
InterfaceGPIB, LAN / Ethernet, USB
Memory2500 locations
Number of OutputsSingle Output
Operating Temperature Range0-40°C
ProgrammableYes
Relative Humidity Range0-80%