Our Part #657CH020
Mfr Part #FD-2
Plato FD-2
Plato
Plato FD-2 Flux Dispenser Bottle, for Low Viscosity Fluxes, 0.020" Needle, 2oz
Our Part #657CH020
Condition:New
Mfr Part #FD-2
RoHS
Quantity on Order:300
Manufacturer Lead Time :12 Days
Qty:Price:Savings
Condition:New
RoHS
The Plato FD-2 is a needle flux dispenser for soldering with a 0.02" needle. Needle type dispensers are ideal for precisely controlled flux applications. Brush bottles are a great to clean flux residues and other contaminants from PCBs.
Specifications:
  • Product Type: Needle Flux Dispenser
  • Needle Size: 0.02in
  • Applications: Electronic Assembly, Electronic Repair, Soldering/Desoldering
  • Color: Clear
  • Primary Color: Clear
  • Dimensions: 1.25 Dia x 3.5in
  • Width: 1.25in
  • Height: 3.5in
  • ESD Safe (Yes/No): No
  • Package Quantity: 10CA
  • Capacity: 2oz
BrandPlato
Capacity2 oz.
ESD SafeNo
ApplicationsIdeal for higher viscosity rosin fluxes
Needle IncludedYes
SeriesFD Series
Size3.5" x 1.25"